Tarantella – makt, maffia och mörka intriger
På svartklubben Tarantella samlas de som huserar i stadens undre värld.
En värld som styrs av Bossen. En värld där varje misstag är dyrköpt, men varje triumf kan göra dig rik, eller skaffa dig mäktiga fiender. Ge dig in i ett maktspel där brott är valutan, knivar i ryggen är vardagsmat och din fiendes fiende är din vän.
En kväll på Tarantella är ett lättsamt lajv i maffiamiljö. Vi tar oss in i en påhittad värld tillsammans, och spelar rollerna av skurkarna som frekventerar klubben. Intriger, vågspel och poker utlovas.
Inga förkunskaper krävs. Du får en roll och lotsas in i världen av erfarna skådespelare och spelledare. En kväll för dig som känt dig sugen på att testa lajv men aldrig gjort slag i saken likväl som för den erfarna.
Fakta
NÄR: Fredagen den 18 mars
TID: kl. 19.30-22.30
VAR: Culturen, Sintervägen 6
PRIS: 125 kr
FÖR VEM?: Från 15 år
ANMÄLAN: Går att boka biljetter fram till torsdag den 17 mars (garanterad plats). Det går också att dyka upp på plats men utan garanti. Begränsat antal platser. Anmälan görs här.

