Under sex veckor sommaren 2010 rasade ett relativt oblodigt krig ute på Östra holmen. Gamen, Klyvaren och Gripen fann sig mitt i en tusenårig konflikt mellan platåerna och botten. Det Sista folkets skatt var i rörelse och de skrämmande bottenvarelserna gjorde allt i sin makt för att återfå den. Men vad visste tre giriga piratskepp om detta? De skulle i alla fall lära sig – den hårda vägen. Alver, vättar och människor – präster, krigare, forskare, uppfinnare, flygare och sökare.
Lajvet på Östra holmen är unikt i sitt slag i Sverige i och med att det är en sammanhållen berättelse som pågår i sex veckor med nya deltagare varje dag. Nu bjuder arrangörerna Miriam och Max in till en återträff och förträff för lajvare på Östra. Kom och snacka skit om skuggorna och berätta för oss vad ni skulle vilja uppleva på Östra holmen sommaren 2011.
Fakta
NÄR: Söndagen den 13 februari
TIDER: Kl 13.00 – ca 16.00
VAR: Culturen, Sintervägen 6
PRIS: 0 kr
FÖR VEM?: Alla som är intresserade av lajv på Östra holmen.
ANMÄLAN: Vi kräver ingen föranmälan, men vi skulle gärna vilja få en uppfattning om hur många som kommer – så föranmäl dig här.
Vi ser allvarligt på detta.



